Poptávka po IT expertech v oborech mimo IT roste

Podíl externistů ve vývoji IT projektů se zvyšuje

Výrazně roste poptávka po IT expertech v oborech mimo IT, a to dokonce rychlejším tempem než v samotném IT oboru. Podle odborníků rostoucí počet firem sází při realizaci svých IT projektů na externisty. Například v R&D centrech již dnes podíl IT externistů často přesahuje 50 procent a někde dokonce vystoupal nad 90 procent. Značná míra IT externistů je i ve finanční sféře či ve výrobě.

Z americké studie Burning Glass Technologies 2019 vyplývá, že zatímco v informačních technologiích vzrostl počet inzerovaných IT pozic mezi lety 2013 a 2018 o 40 procent, v oborech mimo IT jich bylo dokonce o 65 procent více. Studie označila za obory s největší poptávkou po IT specialistech expertní a podnikové služby (24 %), finance (14 %) a výrobu (14 %). V České republice obor podnikových služeb dle asociace ABSL registruje meziroční růst počtu IT specialistů o 20 %. Místní centra poptávají například RPA inženýry, specialisty na umělou inteligenci či Big Data a celkem v nich působí již 1500 expertů na robotizaci.

Nedostatek zaměstnanců s potřebnými IT dovednostmi pak firmy stále častěji řeší využíváním externistů. „Externisté firmám poskytují mimo jiné i dnes velmi potřebnou flexibilitu. Koronavirová krize přinesla do mnoha firem nejistotu, dlouhodobé plánování nahrazuje operativní řešení situací, které s sebou může nést například i nutnost redukce týmů. A to je v případě spolupráce s externisty snazší. V řadě vývojových center dnes pracuje polovina externistů, najdou se však i taková, kde se jejich podíl blíží 100 procentům,“ říká Illya Pavlov, ředitel společnosti Acamar.

Zajímavý je také nárůst externích specialistů v centrech podnikových služeb, kde se podle studie ABSL jejich podíl v roce 2019 zvýšil na bezmála dvojnásobek oproti předchozímu roku. Značná míra externích IT specialistů je vidět ve finančním sektoru, kde je potřeba flexibilně dodávat inovační projekty, což je důsledkem značné konkurence na tomto trhu.

Přes technologickou rozmanitost se hlavní poptávka v oblasti softwarového vývoje soustředí na zaběhlé a ověřené technologie Java, JavaScript a SQL. Vedle toho roste poptávka po znalosti technologií se zaměřením na Machine Learning a AI – Python, BigData (Hadoop, noSQL), a také cloud-technologie AWS, Azure nebo Google s využíváním kontejnerizace. Průmyslová R&D centra pak mají samozřejmě specifické požadavky.

Situace v ČR tak v podstatě kopíruje americký trh, kde byly podle studie Burning Glass v technologickém sektoru nejžádanějšími požadavky na IT uchazeče softwarový vývoj, SQL, Java, Python a Linux. Ve finanční sféře byl největší zájem o znalosti SQL, datové analýzy, Javy, softwarového vývoje a Pythonu. Ve výrobním sektoru firmy nejvíce poptávaly uchazeče se znalostmi ERP, technická podpory, datové analýzy, softwarového vývoje a SQL.