Prevence stresu v práci není dobře ošetřena

Prevence stresu v práci

Čtyři z deseti zaměstnanců si myslí, že prevence stresu v práci není dobře ošetřena, uvádí průzkum Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA). Efektivním nástrojem pro snižování pracovního stresu jsou firemní teambuildingy a eventy, které mohou nepřiměřenému stresu a psychické zátěži předcházet.

Podle Managing Partnera ve společnosti Multisport Benefit Mariána Škripeckého, jsou v Česku nejoblíbenější tyto typy teambuildingů:

  • Adrenalinové aktivity pro jednotlivá oddělení – lezení, divoká voda, ferraty apod.
  • Sportovní teambuildingy pro celé firmy – mohou být i vícedenní, jedná se o kombinaci sportovních turnajů, doprovodných aktivit v podobě cvičení jógy, lukostřelby, masáží, …
  • Well-being teambuilding – saunové rituály, workshopy na výrobu peelingu, koupelových solí, …

Dlouhodobý stres vede k nemocem, k celkové zátěži organismu, ale i k pracovnímu vyhoření. Nejlepší cestou, jak obdobné situaci předejít, je prevence a řešení příčiny. Současným trendem jsou teambuildingy a firemní akce pořádané přímo na míru. Právě o tyto firemní benefity je v současné době velký zájem a představují součást standardního balíčku výhod ze strany zaměstnavatele. „Sportovní aktivity je v dnešní době možné kombinovat a mnohé z nich jsou populární celoročně,“ vysvětluje Marián Škripecký. Teambuilding je vytvořen na míru konkrétnímu kolektivu a je zaměřen na individuální nároky firmy. Veškeré sportovní a technické vybavení je možné dodat na předem vybrané místo.

Samozřejmostí se stávají eventy nejen pro zaměstnance, ale také pro rodinné příslušníky nebo obchodní partnery. „Hlavním motivem je stmelování kolektivu a setkání v neformální atmosféře. Program je připraven pro děti i dospělé,“ říká Marián Škripecký, podle kterého je obtížné najít firmu, kde by všichni preferovali to stejné. Aktivity tak často probíhají paralelně a teambuilding, kde naleznete wellness workshopy a současně fotbalový nebo Kin-ballový turnaj, nejsou výjimkou. „Ne všichni se chtějí vyloženě “zapotit” a velmi oblíbené jsou tak například masáže, měření tělesné skladby nebo konzultace s fyzioterapeuty. Zmíněné aktivity jsou dokonce preferované ve více než polovině případů,“ upřesňuje Škripecký.

Firmy se často ptají na efektivitu a celkové vyhodnocení eventů. To je možné měřit zejména u sportovních teambuildingů, ale také pomocí následného sledování spokojenosti a motivovanosti zaměstnanců.

Podle EU-OSHA přibližně polovina evropských zaměstnanců považuje stres na svém pracovišti za obvyklý. Přitom patří k nejnáročnějším otázkám v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Stres je totiž příčinou asi poloviny zameškaných pracovních dní a má významný dopad na lidské zdraví, ale i na organizace a hospodářství jednotlivých států.

Výhody teambuildingu:

✔ Prevence stresu

✔ Zlepšení týmové komunikace

✔ Efektivní rozdělování týmových rolí

✔ Synchronizace a spolupráce členů týmu

✔ Rozvoj schopnosti optimální práce s časem

✔ Vznik nových i prohloubení stávajících vazeb

✔ Celkové posílení vzájemné důvěry