Tipy pro práci z domova

home office job

Když pracujeme z domova musíme často upravit své návyky a organizaci prostoru, abychom udrželi naši produktivitu na vysoké úrovni. Různá rozptýlení obvykle přispívají k nízké pracovní morálce a špatné vnitřní klima je jedním z neočekávaných faktorů negativně ovlivňující náš pracovní výkon. Proto je důležité doma udržovat zdravé klima. Zde je několik tipů, jak zlepšit kvalitu vzduchu a vytvořit si příjemné podmínky pro práci z domova.

Čerstvý vzduch

Vzduch uvnitř je až pětkrát vice znečištěný než venkovní vzduch, což může ovlivňovat nejen naše zdraví, ale i soustředěnost. Například vysoká hladina CO2 ovlivňuje naše kognitivní funkce a může způsobit bolesti hlavy, pálení očí nebo nepříjemný pocit na hrudi. Proto je důležité často větrat, aby se hladina CO2 udržela v nízkých hodnotách.

Vlhkost

Vysoká vlhkost může ovlivnit naše pohodlí, zdraví i produktivitu. Lidé mohou v prostředí s vysokou hladinou vlhkosti cítit únavu a letargii. Sledování vlhkosti je proto důležitý krok pro udržení ideálního prostředí pro práci z domova.

Teplota

Sledování filmu v obýváku z pod tepla přikrývky nevyžaduje stejnou pokojovou teplotu jako sezení u stolu dvě hodiny v kuse. Zatímco je známo, že teplota ovlivňuje naše pohodlí, už ne všichni si uvědomují, že má značný dopad i na produktivitu. Studie ukazují, že pokud teplota přesáhne 25 °C, s každým dalším stoupajícím stupněm produktivita klesá o 2 %. Proto kontrola teploty je klíčem k vysoké produktivitě i celkové pohodě. Zdržení se zbytečného přetápění či používání chytrého termostatu, který má teplotu neustále pod dohledem, pomůže nejen ušetřit energie, ale také vytvořit zdravé domácí prostředí.

Hluk

Hluk je jeden z hlavních faktorů ovlivňující naši produktivitu. Rušivé zvuky jako jsou cizí hovory, zvonění telefonů či klimatizace mají negativní dopad na kvalitu práce. Pokud se chceme vyhnout poklesu pracovního výkonu doma, měli bychom si pro práci zvolit tichou místnost bez rušivých zvuků v pozadí.