Novým šéfredaktorem zpravodajství ČT bude Michal Kubal

Michal Kubal

Novým šéfredaktorem zpravodajství a publicistiky České televize bude dosavadní moderátor Událostí a vedoucí redaktor zahraniční redakce Michal Kubal. Vystřídá Petra Mrzenu, který od listopadu povede celou divizi zpravodajství po Zdeňkovi Šámalovi. Informoval o tom Newsroom ČT24 na sociální síti X.

Kubal vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. V ČT pracuje od roku 1999. V letech 2008 až 2012 byl zpravodajem České televize v USA. Od ledna 2013 je opět vedoucím zahraniční redakce České televize a od ledna 2016 moderuje hlavní zpravodajskou relaci Události. Dosud zároveň působil jako zástupce šéfredaktora a měl na starosti řízení redakcí.

„Michal Kubal je výjimečná osobnost moderní české novinařiny. Prošel těžkými profesními výzvami a zkouškami v zahraničí i doma, ovládá kompletní škálu televizních dovedností, umí je předávat kolegům a je pevný v zásadách. Skvěle reprezentuje redakční hodnoty ČT: profesionalitu, poctivost a nestrannost. Proto bude šéfredaktorem,“ uvedl v tiskové zprávě Mrzena.

Zástupkyní šéfredaktora pro řízení diskusních pořadů se stane Martina Riebauerová. Dosud zastávala pozici vedoucí dramaturgyně pořadů Události, komentáře a Interview ČT24. Za řízení reportážních pořadů bude nově z pozice zástupkyně šéfredaktora zodpovídat Aneta Snopová, která je jednou z tváří pořadu Reportéři ČT. Vedením všech domácích redakcí zpravodajství ČT bude pověřena coby zástupkyně šéfredaktora nynější vedoucí domácí redakce Edita Horáková Hardošová. Všechny zahraniční aktivity, redakci i síť zahraničních zpravodajů povede zástupce šéfredaktora Martin Řezníček.

V roli producentů výroby, vysílání a digitálních produktů budou v čele divize stát Helena Veselá a František Lutonský. Veselá, nově zodpovědná za výrobu, působila dosud jako produkční. Dosavadní zástupce šéfredaktora Lutonský bude ve své nové funkci, vedle programu a řízení vysílání ČT24, zodpovídat i za současné a chystané digitální a on-line produkty ČT24.

Změny v divizi zpravodajství a publicistiky oznámil na konci září nastupující nový generální ředitel ČT Jan Souček. Šámala, který oznámil odchod ke konci září, nahradí dosavadní šéf ČT24 Mrzena. Chce mimo jiné udržet vysoký zájem o zpravodajství a publicistiku a více zapojit do vysílání studia v Brně a Ostravě. V rámci ČT24 zavede živé kontinuální vysílání i v noci a nové formáty diskusí. Plánuje také padesátiprocentní zastoupení žen na všech úrovních.

ČT bude mít od listopadu čtyři nové ředitele divizí. Vedle Mrzeny v čele zpravodajství povede novou divizi digitálních služeb dosavadní ředitel vývoje programu a nových médií Jan Maxa, další novou divizi Obsah bude řídit Tereza Polachová a Korporátní služby bude mít na starosti místo Víta Koláře bývalý mluvčí Home Creditu Michal Fila. Kvůli strukturálním změnám v nejvyšším vedení musela Rada ČT schválit změnu statutu televize.

TZ