Průzkum: Plány na dovolenou

Průzkum náklady na dovolenou

Dovolenou ano, ale pokud možno za méně peněz než loni. A do zahraničí je to letos zřejmě na nějakou dobu naposledy. Tak by se daly zjednodušeně popsat letošní dovolenkové plány Čechů.

Podle výzkumu, který v dubnu pro společnost Sodexo Benefity realizovala agentura Ipsos, by letos v létě do zahraničí rádo zamířilo téměř 50 % Čechů. Loni touto dobou mělo podobné plány pouze 32 %. Do zahraničí přitom letos nejčastěji pojedou nejmladší ročníky – 33 % ve věkové skupině 25 až 34 let – a nejméně ti ve věku 35 až 44 let (21,7 %).

Zároveň platí, že válka na Ukrajině – na rozdíl od covidu – ovlivnila plány na léto jen minimálně. Zatímco kvůli loňským omezujícím opatřením změnilo své dovolenkové plány 44 % lidí, letos to je jen 20 %. „Po dvou letech, kdy cestování komplikoval covid a s ním spojená omezení, si lidé prostě chtějí léto opravdu užít. Řada z nich dost možná s vědomím, že v dalších letech si to kvůli inflaci nebudou moci dopřát,“ říká Jan Michelfeit ze společnosti Sodexo Benefity.

Jednu dlouhou, dvoutýdenní nebo ještě delší dovolenou si chce dopřát téměř 35 % zaměstnanců, častější je ale varianta dvou až čtyř maximálně sedmidenních pobytů. S těmi letos v létě počítá více než polovina lidí.

Většina z těch, kteří míří do zahraničí, pojede k moři (37,5 %), oblíbené jsou také wellness pobyty (21 %), kterým holdují stejně často muži i ženy, návštěva historických památek (39,8 %) a sport (19,6 %). Bezkonkurenčně nejoblíbenější letní činností jsou výlety a pobyt v přírodě, těm se chce věnovat 71 % dotazovaných. Více než 11 % lidí chce během dovolené vyřizovat věci, které nestíhají při práci – převažují mezi nimi muži a mladší ročníky do 34 let.

S tím koresponduje i fakt, že 11 % lidí stráví volno doma, oproti loňsku jde o osmiprocentní nárůst. „S největší pravděpodobností budou za touto volbou finance, ale možná i změna návyků během pandemie covidu,“ domnívá se Jan Michelfeit.

Většina lidí by ráda pořídila dovolenou levněji než loni. „Ten rozdíl oproti loňským plánům je opravdu výrazný a týká se všech věkových skupin. Výrazně narostl počet těch, kteří chtějí utratit jen pět tisíc korun za osobu. Oproti loňským 18 % je to letos 24 %. Nejšetrnější jsou lidé v Královéhradeckém kraji a na Vysočině, v obou případech je to polovina dotazovaných,“ říká Michelfeit a pokračuje: „Je ovšem otázka, jaká nakonec bude skutečnost, byť cestovní kanceláře hlásí, že zájezdy zatím příliš nezdražují a například vyšší ceny paliv se do cen ještě nestihly promítnout. Navíc pokud do zemí jako je Egypt nebo Turecko nepřijede ruská klientela, mohou tyto destinace dokonce zlevnit.“

Podle Michelfeita se ovšem na aktuální cenovou hladinu nelze spoléhat a je potřeba kalkulovat s tím, že do léta ceny mohou vzrůst. „Zdá se, že lidé jsou si toho vědomi, protože zároveň 12 % lidí počítá s útratou 20 až 30 tisíc korun na osobu a 7 % s ještě vyšší částkou,“ doplňuje a připomíná, že k financování dovolené lze využít i volnočasových benefitů, například Sodexo Flexi pass Card nebo kredit z Cafeterie. „Počet zaměstnanců, kteří tímto způsobem benefity využívali, se v minulých letech příliš neměnil a pohyboval se kolem 20 %. Letos předpokládáme nárůst tohoto procenta, protože se jedná o chytrý a atraktivní způsob, jak ulevit napjatým rodinným rozpočtům a dopřát si trochu lepší nebo delší dovolenou,“ uzavírá.

Pozn.: Dotazníkové šetření realizovala pro Sodexo Benefity agentura Ipsos v dubnu za účasti 525 respondentů.

TZ